Sahidulla, Nur-Ana “Lady Ann” Indanan (KDP)

Sahidulla, Nur-Ana “Lady Ann” Indanan (KDP)

PERSONAL DETAILS

Age: 59

Place of Residence: Indanan, Sulu

Political Party: Katipunan ng Demokratikong Pilipino

Terms in office: 0

Incumbency: No

 

EDUCATION

Primary/Elementary: Reohondo Elementary School

Secondary: Southern City Colleges

Tertiary: Zamboanga AE Colleges (1980); Western Mindanao State University (1998)

 

AFFILIATIONS

- Founder, Anak Ilo Foundation (1995)

- Chairman of the Philippine National Red Cross, Sulu Chapter (2004 - Present)

 

GOVERNMENT EXPERIENCE

Legislative

Congresswoman, Sulu 2nd District (June 30, 2010 – June 30, 2013)

Local Government

Mayor of the Municipality of Banguingui, Sulu (July 1, 1998 to June 30, 2004)

Vice Governor of Sulu (2004 - 2010)

 

SALIENT ISSUES AND POSITION

RH Bill - Yes

 

POLICY FOCUS/PLATFORM

- Disaster Risk Reduction and Mitigation

- Improving Sulu's Marine Economic Safety

- Wage increase

 

SOURCES

About Lady Ann | The Official Site of Congresswoman Lady Ann Sahidulla. (n.d.). Retrieved from https://web.archive.org/web/20101014182716/http://congresswomanladyann.com/about

Share this: